Перейти до вмісту

До дня народження Августина Штефана

Августин Штефан
Августин Штефан

Августин Штефан

Штефан Августин Омелянович народився 11 січня 1893 р. в с. Порошково на Перечинщині, в сім’ї священика. Закінчив Берегівську гімназію в 1919 р. Навчався на богословському факультеті Ужгородської духовної семінарії в 1910-1914 рр.

Водночас навчався в Будапештському педагогічному інституті. Після його закінчення працював в Ужгородській вчительській семінарії. 9 травня 1920 р. в Ужгороді створено товариство «Просвіта», серед його організаторів був і А. Штефан. Він – один із засновників у 1922 р. української Торговельної академії, а з 1925 р. – її незмінний директор. В академії кувалися кадри української інтелігенції краю, яка в 1938-1939 рр. відігравала значну роль у створенні Карпатоукраїнської держави.

У 1918 р. за дорученням А. Волошина виїжджає до Відня, де вів переговори з членами уряду ЗУНР. У 1938 р. в Хусті він очолює в уряді А. Волошина Міністерство шкільництва і культури Карпатської України, під час виборів до Сойму Карпатської України обраний його депутатом, а на першому засіданні Сойму – його головою. Після окупації краю виїжджає в Братиславу, де стає директором Торговельної академії. Після припинення її діяльності виїжджає в Прагу, де разом із А. Волошином продовжує політичну діяльність, працює директором української гімназії в Модржанах.

Ще в перші роки чехословацької влади на Закарпатті включається в політичне життя краю, стає членом першої Русько-Української народної ради, відповідальним за випуск газети «Русин», а після припинення її ви-ходу – засновником тижневика «Українське слово», бере активну участь у виданні щоденної газети «Свобода», «Нова свобода», стає організатором української групи в аграрній партії краю.

У Празі разом з Волошином і членами уряду Карпатської України в екзилі підтримує зв’язки з ПУНом. Прибуття Червоної армії в Чехію у 1945 р. змусило його покинути Прагу, виїхати в Баварію, а звідти в США, де він продовжував громадсько-політичну роботу, а також педагогічну. У м. Стремфолді зберігся великий його архів.

А. Штефан залишив спогади: у 1983 р. вийшов в Торонто його перший том «За правду і волю», а також у 1977 р. «Августин Волошин – президент Карпатської України». До кінця свого життя був заступником голови уряду УНР в екзилі.

Помер А. Штефан 4 вересня 1986 р. у Філадельфії у своїй резиденції на 94 році життя. Тут і похований.

Джерело:

  1. В. І. Худанич. Енциклопедія Закарпаття: визначні особи ХХ століття. – Ужгород: Ґражда, 2006.
  2. Фото з архіву видавництва “Гражда”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.